Rewolucja w uczelniach
Elitarne uczelnie świata są wspólnym dobrem całej ludzkości i jako takie muszą przetrwać.
W październiku 2020 roku ukazał się w „New York Times” komentarz redakcyjny autorstwa Toma Friedmana, który zapowiadał, że „po pandemii czeka nas rewolucja w szkolnictwie i na rynku pracy”. W czasie, który dzieli nas od ukazania się tej zapowiedzi, wydarzyło się naprawdę bardzo wiele: wojna w Ukrainie, deglobalizacja, zastosowania sztucznej inteligencji.
Przede wszystkim jednak świat stał się mniej przewidywalny. Nie sposób jest dziś przewidzieć efektów tak kluczowych procesów jak: regionalne konflikty zbrojne, narastająca konfrontacja USA i Chin, zastosowania sztucznej inteligencji czy uporczywa inflacja. Tradycyjne planowanie strategiczne i długotrwała kontynuacja wypróbowanych schematów tracą rację bytu. Tak pojmowana uogólniona niepewność dotyczy także szkolnictwa wyższego.
Wszyscy chcą studiować
Zasadniczymi cechami współczesnego szkolnictwa wyższego są: umasowienie i dywersyfikacja w stopniu wciąż jeszcze trudnym do pojęcia.
Na całym świecie dynamicznie rozwija się klasa średnia. Jednym z najważniejszych jej atrybutów jest wyższe wykształcenie. Dokonująca się na naszych oczach radykalna zmiana technologiczna (SI) skłania wielu analityków do przekonania, że w niedalekiej przyszłości jakakolwiek forma zatrudnienia w nowoczesnej gospodarce będzie wymagała specjalistycznego wykształcenia na poziomie wyższym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta