Zagadka tożsamości
„Sobowtór. Doppelgänger” Jana Holoubka, z pięcioma nagrodami na festiwalu w Gdyni, już w kinach.
Film wywiózł z festiwalu w Gdyni aż pięć nagród: za reżyserię, zdjęcia, kostiumy, scenografię i drugoplanową rolę męską Tomasza Schuchardta. Scenariusz Andrzeja Gołdy, z którym wcześniej już Jan Holoubek pracował przy swoim debiucie fabularnym, „Sprawie Tomasza Komendy. 25 latach niewinności”, został zainspirowany historią szpiega z Wybrzeża Jerzego Kaczmarka.
Znamię historii
– Początek i koniec filmu oparty jest na faktach. Całą pozostałą przestrzeń wypełniliśmy sami – mówi mi reżyser.
„Doppelgänger. Sobowtór” to historia dwóch młodych mężczyzn, których wiele łączy, choć nawet się nie znają. Pierwszy z nich, Jan Bitner, mieszka w Gdańsku, jest inżynierem, pracuje w stoczni, ma żonę i dziecko. Po śmierci matki, porządkując jej stare dokumenty, dowiaduje się, że został adoptowany. W sierocińcu zostawiła go w 1946 roku Niemka, zgwałcona w czasie wojny przez Rosjanina. „Nie wiem, kim jestem” – mówi żonie. „Jesteś, kim jesteś, zjawy z przeszłości nie mogą tego zmienić” – odpowiada kobieta. Ale on cierpi. Chce odszukać biologiczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta