Problem zatrudniania w trakcie realizacji zamówień publicznych
Zamawiający może żądać w szczególności oświadczenia pracownika, oświadczenia wykonawcy lub podwykonawcy o zatrudnieniu pracownika na podstawie umowy o pracę, poświadczonej za zgodność z oryginałem kopii umowy o pracę czy też innych dokumentów.
Ustawa z 11 września 2019 r. Prawo zamówień publicznych (p.z.p.) nałożyła na zamawiających obowiązek określenia, w ramach postępowania o udzielenie zamówienia na usługi lub roboty budowlane, wymagań związanych z realizacją umowy w zakresie zatrudnienia przez wykonawcę lub podwykonawcę na podstawie stosunku pracy osób wykonujących wskazane przez zamawiającego czynności w odniesieniu do realizacji zamówienia, jeżeli wykonanie tych czynności polega na wykonywaniu pracy w sposób określony w art. 22 § 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – kodeks pracy.
Wymogi te zamawiający zobowiązany jest zamieścić w ogłoszeniu o zamówieniu lub dokumentach zamówienia.
Dodatkowo, zgodnie z p.z.p., umowa na roboty budowlane lub usługi (obowiązek ten nie dotyczy dostaw), zawierana po przeprowadzeniu postępowania, w ramach którego określono wspomniane wymagania, w swojej treści powinna przewidywać postanowienia dotyczące sposobu dokumentowania zatrudnienia, kontroli spełniania przez wykonawcę lub podwykonawcę przedmiotowych wymagań, jak również ustalenie sankcji z tytułu ich naruszenia.
Omawiane przepisy wprowadziły zatem obowiązek uwzględnienia, w ramach zamówień publicznych, aspektów społecznych związanych z zatrudnieniem. Jako uzasadnienie ujęcia przedmiotowego rozwiązania prawnego w prawie zamówień publicznych warto przytoczyć fragment opinii Urzędu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta