Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

System kaucyjny w Polsce na wyboistej drodze

15 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Jeremi Jędrzejkowski
Uczestnicy debaty wskazywali mocne i słabsze strony polskiego systemu kaucyjnego, proponowali także zmiany w przepisach
autor zdjęcia: mat. pras. (8)
źródło: Rzeczpospolita
Uczestnicy debaty wskazywali mocne i słabsze strony polskiego systemu kaucyjnego, proponowali także zmiany w przepisach

Ustawa o systemie kaucyjnym weszła w życie. Jednak zdaniem branż, które system obejmie – producentów napojów, opakowań, spółek z sektora handlowego oraz przetwórców surowców – jej wdrożenie będzie trudne.

Przedstawiciele biznesu liczą, że wraz z powstaniem nowego rządu i nowym szefem resortu klimatu i środowiska (ew. innego, w którego kompetencjach znajdzie się ten obszar) pojawią się szanse na zmiany w przepisach dotyczących systemu kaucyjnego. Przyznają, że podstawową zaletą ustawy jest to, iż jest kolejnym krokiem Polski na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ). Mamy już więc ustawy wprowadzające kaucje i dyrektywę SUP, ale wciąż brakuje innych kluczowych przepisów – o rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP).

Tematy związane z wyzwaniami przy budowie GOZ, skutecznym domykaniem obiegu surowców i dostępem do recyklatu dla potrzebujących go firm, a także unikaniem ryzyk finansowych (kary za niespełnienie poziomu zbiórek) oraz administracyjnych (kilkuletnie okresy czekania na pozwolenia na inwestycje) stały się osią debaty „Polska na drodze do gospodarki obiegu zamkniętego”, która odbyła się w redakcji „Rzeczpospolitej” w ramach cyklu „Walka o klimat”.

Globalny rynek

Zdaniem Konrada Nowakowskiego, prezesa Polskiej Izby Odzysku i Recyklingu Opakowań (PIOiRO), przy domykaniu obiegu w gospodarce podstawą jest pamiętanie, że Polska i UE są częścią rynku światowego. – W jego ramach mamy przepływy surowców, a także odpadów lub surowców wtórnych, takich jak recyklaty czy regranulaty. Po nałożeniu szeregu wymagań na Polskę i Unię bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12724

Wydanie: 12724

Spis treści
Zamów abonament