Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jesteśmy skazani na separację

15 listopada 2023 | Świat | Jerzy Haszczyński
Amal Dżadu (Amal Jadou) jest wiceministrem spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej (Palestyńskiej Władzy Narodowej). Urodziła się w obozie uchodźców przy Betlejem, w rodzinie mieszanej – chrześcijańsko-muzułmańskiej
autor zdjęcia: Jerzy Haszczyński
źródło: Rzeczpospolita
Amal Dżadu (Amal Jadou) jest wiceministrem spraw zagranicznych Autonomii Palestyńskiej (Palestyńskiej Władzy Narodowej). Urodziła się w obozie uchodźców przy Betlejem, w rodzinie mieszanej – chrześcijańsko-muzułmańskiej

Po tym rozlewie krwi, po tej nienawiści, jak moglibyśmy żyć razem z Izraelczykami? Pozostają tylko dwa oddzielne państwa – przekonuje Amal Dżadu, wiceszefowa palestyńskiej dyplomacji.

Niech mi pani, proszę, przypomni oficjalne stanowisko Autonomii Palestyńskiej, władz palestyńskich z Ramallah, dotyczące ataku Hamasu na Izrael przeprowadzonego 7 października.

Jest bardzo jasne. Prezydent Autonomii Palestyńskiej, premier, minister spraw zagranicznych, wszyscy palestyńscy liderzy podkreślili, że jesteśmy przeciwko zabijaniu cywilów po wszystkich stronach konfliktu. Wykazujemy empatię wobec ofiar cywilnych po wszystkich stronach. Żaden izraelski lider nie wystąpił przeciw zabijaniu palestyńskich cywilów.

Nie słyszę w tych oświadczeniach słowa „terrorystyczny”. Władze palestyńskie z Ramallah nie używają określenia „terroryzm” w odniesieniu do ataku Hamasu?

Nie, nie używamy go. Dlatego że jest kontekst tych wydarzeń. Kontekst okupacji, tego, że jesteśmy okupowani przez Izrael.

Jest propozycja, także od Amerykanów, by po zakończeniu wojny to władze palestyńskie z Ramallah wzięły odpowiedzialność za Strefę Gazy. Co na to wasz rząd?

Mamy teraz inne priorytety. Po pierwsze – doprowadzić do zawieszenia broni w Gazie. Tam się leje krew, a nam krwawią serca. Około 5 tys. dzieci zginęło w konsekwencji wojny Izraela przeciw Gazie, 3 tys. kobiet, kilkaset osób starszych. To wszystko pokazuje, że znaczna większość spośród ponad 11 tysięcy zabitych to cywile....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12724

Wydanie: 12724

Spis treści
Zamów abonament