Obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego przez gminę
Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, orzeka o tym uprawnieniu, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez określone osoby z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.
Artykuł 23 ust. 2 ustawy z 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego (DzU z 2023 r., poz. 725; dalej: u.o.p.l.) określa dwa warunki do skutecznego ubiegania się o zawarcie umowy najmu lokalu socjalnego, tj. brak tytułu prawnego do lokalu, i określone ustawą maksymalne dochody. Przepis ten odsyła do art. 14 ust. 1 u.o.p.l, a zatem zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego może żądać także osoba, co do której sąd orzekł o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego (wyrok NSA z 13 listopada 2019 r., sygn. OSK 732/18).
W art. 14 u.o.p.l. ustawodawca przyjął, że w wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu albo braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia najmu socjalnego lokalu ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu. Jeżeli w wyroku orzeczono o takim uprawnieniu dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im najem socjalny co najmniej jednego lokalu.
Natomiast sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki zawarcia umowy najmu socjalnego lokalu, orzeka o tym uprawnieniu, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.
Ustawodawca zdecydował, że sąd nie może...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta