Sprzedaż za symboliczną złotówkę wpływa na ustalenie podstawy opodatkowania
Podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług towarów sprzedawanych po promocyjnej cenie, będzie cena faktycznie zapłacona przez klientów pomniejszona o kwotę VAT należnego .
Takie stanowisko potwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji podatkowej z 6 września 2023 r. (0114-KDIP1-3.4012.480.2023.1.JG).
Sytuacja wnioskodawcy
Podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT w branży nawozowej. W ostatnim czasie rozpoczął promocję nowego produktu, która polega na dodaniu do każdorazowego zakupu po znacznie obniżonej cenie, wiaderka pochodzącego z recyklingu z logo spółki. Uprzednio, w związku z zakupem wiaderka, spółka miała prawo do odliczenia VAT. Sprzedając nowy produkt wraz z wiaderkiem podatnik wystawia nabywcy fakturę VAT z dwoma pozycjami tj. produkt we właściwej cenie wraz z wyliczonym podatkiem VAT ze stawką 8 proc. VAT oraz druga pozycja – wiaderko w symbolicznej cenie 1 zł brutto wraz z uwzględnionym w tej cenie podatkiem VAT ze stawką 8 proc. VAT. Jak podkreślił wnioskodawca, nabywcy – uczestnicy promocji nie są podmiotami powiązanymi, o których mowa w art. 32 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
W świetle tak przedstawionego stanu faktycznego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta