Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pożegnanie z gazem nastąpi później

27 listopada 2023 | Ekonomia i rynek | Bartłomiej Sawicki
mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita
mat. pras.

Elektrownie gazowe nie będą przejściowe. Przejściowe jest tylko paliwo. Jednostki, które teraz spalają gaz, będą za kilka–kilkanaście lat wykorzystywać wodór jako paliwo – mówi Sławomir Żygowski, krajowy dyrektor GE Vernova.

GE znane jest w Polsce z budowy elektrowni, głównie węglowych. Czy oferta dla Polski będącej w procesie transformacji się zmieni?

Jesteśmy globalnym graczem, który funkcjonuje w 180 krajach i wszędzie staramy się pomagać naszym klientom – również rządom poszczególnych krajów – w procesie dekarbonizacji i elektryfikacji. W Polsce byliśmy zaangażowani w budowę m.in. Elektrowni Opole, ale oferujemy jako GE pełną paletę technologii. GE Vernova koncentruje się na przyspieszeniu transformacji i zapewnieniu niezawodnej, przystępnej cenowo i zrównoważonej energii. Jesteśmy gotowi realizować potrzeby polskiej energetyki na jej drodze transformacji, w tym dekarbonizacji.

Te potrzeby nadal dotyczą energetyki konwencjonalnej, jak budowa nowych bloków gazowych, Dolna Odra czy Ostrołęka, a w przypadku energetyki węglowej serwisowaniu działających bloków. Ich serwis będzie aktywny przez ok. 20 lat, do momentu wyjścia z energetyki węglowej.

A co z OZE?

Liczymy na przyspieszenie rozwoju lądowej i morskiej energetyki wiatrowej – mamy do zaoferowania nasze najnowocześniejsze morskie turbiny wiatrowe o mocy nawet 15 MW. Nie zatrzymujemy się jednak na nich i inwestujemy w nowe projekty, jak choćby wspólnie z PGE w technologię związaną z produkcją zielonego wodoru przy użyciu morskiej turbiny wiatrowej. Rozwijany w ramach współpracy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12734

Wydanie: 12734

Spis treści

Reklama

Zamów abonament