Strachy na Lachy
Nowy polski rząd nie może zaakceptować w UE ustrojowej rewolucji, która napędza prawicowy ekstremizm – pisze europoseł.
Znowu straszą. Straszyli w czasie referendum akcesyjnego 2003 r. i część społeczeństwa wystraszyli. Wykupią naszą ziemię i zaleją nasz rynek zachodnią żywnością, niszcząc polskie rolnictwo. Unia to nowe rozbiory.
Jak usprawnić UE
Rzeczywistość zaprzeczyła katastroficznym scenariuszom. Mimo to straszenie Unią trwało i przybrało nowy wymiar, gdy polityka europejska stała się zakładnikiem antyniemieckich fobii Jarosława Kaczyńskiego po roku 2015. Węgry Viktora Orbána i Polska Kaczyńskiego, szantażując wetem, prowokowały namysł nad odejściem od zasady jednomyślności.
Niezależnie od kłopotów wewnętrznych, UE musi reagować na wyzwania zewnętrzne. Unia reagowała na krawędzi możliwości traktatów na kryzys finansowy. W reakcji na covid dokonywała wspólnych zakupów szczepionek, chociaż służba zdrowia nie mieści się w kompetencjach wspólnotowych. Wojna za miedzą sprawia, że pacyfistyczna wspólnota zyskuje wymiar obronny i finansuje dostawy broni dla Ukrainy. Istotnym motywem do przemyślenia mechanizmów decyzyjnych Unii jest powrót na agendę perspektywy rozszerzenia, zamkniętej od czasu akcesji Chorwacji w 2014 r.
W intencji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta