Kosmos dla śmiałków
Elona Muska i Jeffa Bezosa łączyła wizja narzędzia, które umożliwi rutynowe podróże kosmiczne: rakiet nadających się do ponownego wykorzystania.
Założyciela Amazona, buzującego energią miliardera Jeffa Bezosa, wyróżnia rubaszny śmiech, chłopięcy entuzjazm i niecodzienne połączenie żywiołowości i metodyczności, które z powodzeniem wykorzystuje do realizowania swoich pasji. Podobnie jak Elon Musk, w dzieciństwie był uzależniony od science fiction. Błyskawicznie przeczytał wszystkie książki Isaaca Asimova i Roberta Heinleina, jakie znalazł w lokalnej bibliotece.
W lipcu 1969 roku w wieku pięciu lat obejrzał transmisję telewizyjną z misji Apollo 11, której kulminacyjnym momentem był spacer Neila Armstronga po powierzchni Księżyca. Dziś twierdzi, że był to dla niego przełomowy moment. Wiele lat później sfinansował liczne operacje, w ramach których wydobyto z Oceanu Atlantyckiego jeden z silników rakietowych wykorzystanych podczas tamtej misji. Umieścił go we wnęce przylegającej do salonu swojego domu w Waszyngtonie.
Zachwyt kosmosem sprawił, że Bezos przeistoczył się w fanatycznego miłośnika Star Treka, jednego z tych, którzy znają na pamięć wszystkie odcinki. W przemówieniu, które wygłosił w nagrodę za wybitne osiągnięcia na zakończenie nauki w liceum, mówił o kolonizacji planet, budowaniu hoteli kosmicznych i ratowaniu naszej planety poprzez szukanie innych miejsc, dokąd moglibyśmy przenieść produkcję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta