Międzynarodowa Nagroda im. Witolda Pileckiego
Żydowskie sieroty w getcie warszawskim, tułaczka polskich zesłańców po Bliskim Wschodzie i relacja ze zrujnowanej wojną Ukrainy. To tematy książek nagrodzonych w tegorocznej edycji Nagrody Pileckiego.
Witold Pilecki w swoim trwającym zaledwie 48 lat życiu przeżył to, co było udziałem kilku pokoleń Polaków żyjących w XX wieku. Oficer Wojska Polskiego, uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, ale także ofiara dwóch totalitaryzmów – nazistowskiego oraz sowieckiego – stał się uosobieniem losów milionów Polaków. W hołdzie dla jego patriotycznej postawy w 2021 roku zainaugurowano Nagrodę Pileckiego. To literackie wyróżnienie obejmowało początkowo dwie kategorie i było przyznawane autorom książek naukowych oraz reporterskich opisujących doświadczenia walki i próby przetrwania w tragicznych czasach, w których zrodziły się zbrodnicze ideologie.
Na przełomie lat 2020 i 2021 na Białorusi wybuchły demokratyczne protesty, a później Ukraina padła ofiarą pełnoskalowej rosyjskiej inwazji. Formułę konkursu rozszerzono więc o kolejną kategorię – nagrodę specjalną dla osób relacjonujących tragiczne wydarzenia rozgrywające się za wschodnią granicą Polski.
Rotmistrz Pilecki, który w czasie II wojny światowej przez ponad dwa lata dokumentował ludobójstwo dokonywane w niemieckim obozie Auschwitz-Birkenau, dziś może być przykładem dla dziennikarzy i korespondentów wojennych opisujących z narażeniem życia współczesne konflikty. – Witold Pilecki nigdy nie był dla nas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta