Klucz do literackiej Europy
HUMANISTYKA
Klasyczne dzieło Curtiusa
Klucz do literackiej Europy
Tyle się mówi o Europie, awłaściwie nie wiadomo, czym ona w istocie jest i jaką Europę ma się na myśli. Czy dzisiejszy bogaty Zachód utożsamia się także z jej bogatą duchowo przeszłością, z jej wielkością i tradycją. Czy współczesna zjednoczona Europa, do której dążymy, będzie konsekwencją zjednoczonej przecież już niegdyś Europy, i to bardzo wszechstronnie, bo zarazem religijnie i kulturowo, czy też ta nowa Europa będzie zaprzeczeniem starej. A może mówi się tyle o Europie, chcąc uratować to, czego właściwie już nie ma? Bo przecież wiek XX przyniósł, jak sądzi wielu znawców, jeśli nie zmierzch, to poważny kryzys całej europejskości.
W każdym razie, by poznać, czym Europa w istocie jest, trzeba się odwołać do tego, czym była, do jej przeszłości, do całej tradycji, tej kontynuowanej lub kwestionowanej, zwłaszcza współcześnie, ale przecież stale obecnej. W owej tradycji, przedstawiającej wewnętrzne życie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta