Elektrosmog wisi w powietrzu
ŚRODOWISKO
WHO bada wpływ pól elektromagnetycznych na zdrowie ludzi
Elektrosmog wisi w powietrzu
Od chwili wynalezienia radia liczba stacji radiowych i nadajników wzrasta wręcz lawinowo. Rozwój przeżywa także telewizja zarówno stacjonarna, jak i satelitarna. Pola elektromagnetyczne o wysokich częstotliwościach (rzędu kilku -- kilkudziesięciu gigaherców) emitowane są przez urządzenia telekomunikacyjne, głównie radiolinie.
Źródłem promieniowania elektromagnetycznego są także urządzenia komunikacji osobistej, takie jak telefony bezprzewodowe, radiotelefony, telefony komórkowe. Szczególny nacisk na ograniczenie emisji pól elektromagnetycznych kładzie się przy wprowadzaniu najnowszych sieci telefonii komórkowej, takich jak GSM. Emitowane moce ograniczane są do minimum i do tego sterowane w czasie rzeczywistym, to jest w danej chwili emitowana jest tylko taka moc, jaka jest niezbędna do utrzymania połączenia. Ponadto stosuje się do transmisji modulację cyfrową oraz blokowanie nadawania telefonu w czasie, gdy się nic nie mówi do mikrofonu.
Jutro (18 grudnia) rozpoczyna się w Warszawie konferencja naukowa "Elektromagnetyzm i ochrona środowiska", której organizatorem jest Polskie Towarzystwo Zastosowań Elektromagnetyzmu, Zakład Badań Podstawowych Elektrotechniki....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta