Kto nie może być jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
GLOSA
Na styku różnych systemów
Kto nie może być jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością
ROBERT NICZYPORUK
MAREK N. ZDANOWICZ
Jednoosobowa spółka prawa obcego, mająca cechy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w rozumieniu przepisów kodeksu handlowego, nie może być jedynym wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością -- orzekł Sąd Najwyższy (postanowienie z 28 kwietnia 1997 r. , sygn. akt II CKN 133/ 97) . Pogląd ten budzi istotne wątpliwości.
W kancelarii notarialnej 10 stycznia 1996 r. Stefan H. zawiązał aktem założycielskim jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Xz siedzibą w K. Jej założycielem, prezentowanym przez Stefana H. , jest jednoosobowa spółka z o. o. z siedzibą w Hamburgu działająca według prawa niemieckiego, której jedynym udziałowcem jest spółka akcyjna prawa austriackiego z siedzibą w Wiedniu.
Sąd Rejonowy -- Sąd Gospodarczy z 16 lipca 1996 r. odmówił wpisu do rejestru spółki X, a apelację od tego postanowienia Sąd Wojewódzki -- Sąd Gospodarczy oddalił w postanowieniu z 22 października 1996 r. Wnioskodawca wniósł kasację, zarzucając zaskarżonemu orzeczeniu naruszenie następujących przepisów: art. 6 konstytucji; art. 1 ustawy z 23...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta