Prawo do inności
ROZMOWA
Biskup prof. dr hab. Alfons Nossol, ordynariusz diecezji opolskiej, przewodniczący Rady do spraw Ekumenizmu
Prawo do inności
:Otrzymał ksiądz biskup tytuł doktora honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej. Po raz pierwszy ChAT przyznała go katolikowi i spośród czterech księdza biskupa tego rodzaju tytułów to pierwszy nadany przez uczelnię ekumeniczną. Czym on jest dla księdza biskupa?
ALFONS N OSSOLS_ m_ a_ l_ l_ C_ a_ p_ s
:Uważam ten doktorat za w ielkie wyróżnienie potwierdzające słuszność moich ekumenicznych dążeń, pragnień i kroków. Praca w dziedzinie ekumenii: scalania, łączenia między wyznaniami chrześcijańskimi, między religiami musi być przedłużona dzisiaj na prace scalenia między ludźmi. Chodzi o to między innymi, aby uszanować podstawowe prawo człowieka -- prawo do różnienia się, do bycia innym.
Trzeba drugiego człowieka w jego inności zaakceptować, bo ta inność nas ubogaca, ale tylko wtedy, gdy jest zaakceptowana. W ogólnym procesie pojednania są trzy zasadnicze kroki. Pierwszy to jest tolerancja, która, co Ojciec Święty powiedział, dla chrześcijanina to za mało. Musimy dążyć do drugiego kroku: akceptacji; do zaakceptowania drugiego człowieka w jego inności. A potem -- ale to już dokonuje się mocą Bożego ducha -- jest wzajemna troska o siebie, o dobro...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta