Uzasadnianie z urzędu
DYSKUSJA
Postanowienia drugiej instancji
Uzasadnianie z urzędu
MAREK TRZEPI ńSKI
Krytyczne uwagi do uchwały Sądu Najwyższego z 9 kwietnia 1997 r. (III CZP 10/ 97, OSNCP z 1997 r. , z. 8, poz. 100) zgłosili Jerzy P. Naworski oraz Bogusław Kamiński ("Rz" z 30 września oraz wcześniej z 20 i 7 marca 1997 r. ). Nie zgadzam się ich wywodami.
Jestem sędzią Sądu Wojewódzkiego w Sieradzu i podobnie jak wspomniani autorzy orzekam w sprawach II instancji, a więc mam prawo odnieść się do tej tematyki, także do jej aspektu etycznego. Charakterystyczne jest bowiem, że krytyka stanowiska SN wiąże się przede wszystkim z nakładem pracy, jaki czeka sędziego II instancji, gdy dotychczasowa praktyka uzasadniania orzeczeń będzie utrzymana (mam na myśli art. 392 § 1 k. p. c. przed jego nowelizacją przez ustawę z 1 marca 1996 r. ).
Żaden z autorów krytykujących stanowisko SN nie podjął poważnej polemiki z tym fragmentem uchwały, gdzie mówi się o wykładni celowościowej w zakresie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta