Najważniejszy pierwszy krok
PERSONEL
Kiedy nowicjusz rozpoczyna dzień pracy z optymizmem a kończy z rezygnacją
Najważniejszy pierwszy krok
Młody człowiek rozpoczynający pierwszą pracę wkracza w nieznany świat i styka się z wieloma niespodziankami. Od tego, jak upora się z trudnościami na starcie, częstokroć zależy jego przyszłość zawodowa. Wiele, oczywiście, zależy od niego -- jego przygotowania zawodowego, zdolności, predyspozycji osobistych. Ale bardzo dużo także od otoczenia -- bezpośredniego szefa i kolegów.
Jest zrozumiałe, że większość młodych ludzi czuje się onieśmielona w pierwszym miejscu pracy. Sprawia to nieznajome otoczenie, niepewność, czy poradzą sobie z obowiązkami, czy zrobią na szefie i współpracownikach dobre wrażenie. Także obawa, że jakiś fałszywy krok zniweczy ich nadzieje związane z zatrudnieniem. W pierwszym momencie ważną rolę do odegrania ma bezpośredni przełożony młodego adepta.
Dobry szef powinien przede wszystkim wprowadzić nowicjusza, przedstawić go współpracownikom. Najlepiej, jeśli nie ograniczy się jedynie do wymienienia imienia i nazwiska nowo przyjętego, lecz powie, jakie będzie jego miejsce w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta