Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Uzasadnianie wypowiedzenia umowy może działać przeciwko pracodawcy

04 stycznia 2024 | Kadry i Płace | Agata jost rp.pl

Nieprawdziwa czy zbyt ogólna przyczyna zwolnienia, źle sformułowane zarzuty albo brak wcześniejszych uwag do pracy danej osoby – to jedne z głównych błędów, jakie popełniają pracodawcy przy wypowiadaniu umów o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę – zarówno na czas nieokreślony, jak i od niedawna na czas określony – trzeba uzasadnić. Wypowiedzenie jest zwykłym trybem rozwiązania umowy o pracę. Przyczyna wypowiedzenia nie musi wiązać się ze szczególnym przewinieniem pracownika. Jednymi z najczęstszych powodów rozstania z pracownikiem jest utrata zaufania czy nieosiąganie ustalonych celów.

Przyczynę wypowiedzenia umowy o pracę trzeba jednak opisać tak, aby pracownik ją zrozumiał. Przyczyna musi być jasna, konkretna, a przede wszystkim prawdziwa.

Pracodawcy gubią się w  gąszczu przepisów i bardzo obszernego orzecznictwa. Zatem jakie są ich podstawowe błędy i jak ich uniknąć?

Błąd 1. Podana przyczyna nie jest prawdziwa

Pracodawcy często rezygnują z podania przyczyny, która dotyczy pracownika i mogłaby urazić jego uczucia, zdenerwować i tym samym sprowokować do odwołania od wypowiedzenia. Prostym wyjściem w takiej sytuacji wydaje się podanie przyczyny niedotyczącej pracownika, którą najczęściej bywa likwidacja stanowiska pracy. Jednak dobre intencje często mają niefortunny koniec. Likwidacja stanowiska może okazać się pozorna, w szczególności jeśli w krótkim czasie pracodawca zatrudni innego pracownika na to samo stanowisko. Jeżeli w procesie zostanie udowodnione, że rzeczywista przyczyna była inna, to pracownik proces wygra, nawet gdy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 12764

Wydanie: 12764

Spis treści

Reklama

Zamów abonament