Umowa na zastępstwo w praktyce HR
Choć z treści umowy o pracę na zastępstwo powinno wynikać, który pracownik jest zastępowany, nie oznacza to ani obowiązku podania jego imienia i nazwiska, ani też przyczyny jego nieobecności.
Urlop macierzyński czy długotrwałe zwolnienie lekarskie pracownika to tylko niektóre z sytuacji, gdy konieczne okazuje się zawarcie umowy o pracę na zastępstwo. Ten rodzaj umowy umożliwia pracodawcy czasowe zapewnienie ciągłości pracy podczas nieobecności pracownika. Kodeks pracy w lakoniczny sposób podejmuje tę tematykę, wskazując jedynie wyłączenia, którym podlega umowa o pracę na zastępstwo. Poniżej przedstawiamy najczęstsze zagadnienia związane z tematyką umowy na zastępstwo w praktyce HR.
∑ Czy umowa na zastępstwo to odrębny rodzaj umowy o pracę? Jakie przepisy mają zastosowanie do umowy zawieranej w celu zastępstwa pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności?
Kodeks pracy przewiduje trzy zasadnicze typy umów:
∑ umowa na okres próbny,
∑ umowa na czas określony oraz
∑ umowa na czas nieokreślony.
Umowa zawierana w celu zastępstwa pracownika w trakcie jego usprawiedliwionej nieobecności jest szczególną tzw. celową odmianą umowy o pracę na czas określony. Tym samym mają do niej zastosowanie te przepisy, które odnoszą się do umów zawieranych na czas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta