Nie każdy wynalazek może być opatentowany
Jednym z najskuteczniejszych narzędzi ochrony własności intelektualnej jest patent, który chroni wynalazek.
Tak jak przed uruchomieniem silnika w samochodzie należy zapiąć pasy bezpieczeństwa, tak przy wejściu na rynek z produktem lub rozwiązaniem technologicznym powinno się zabezpieczyć je odpowiednim rozwiązaniem prawnym. Ludzka twórczość jest wykorzystywana praktycznie w każdym przemyśle i stanowi realną wartość gospodarczą, która podlega wycenie. Zabezpieczenie praw do własności intelektualnej (IP) jest kluczowym aspektem działalności dla podmiotów z branży innowacji i technologii. IP jest np. ważnym składnikiem, na podstawie którego określana jest wartość największych przedsiębiorstw świata, jak np. Apple, Microsoft czy Toyota. Kluczowe znaczenie dla sukcesu biznesowego w dzisiejszym świecie ma odpowiedzialne i strategiczne podejście do posiadanych zasobów własności intelektualnej.
Jednym z najskuteczniejszych narzędzi ochrony własności intelektualnej jest patent, który chroni wynalazek. Poprzez uzyskanie patentu nabywa się prawo wyłącznego korzystania z wynalazku w sposób zarobkowy lub zawodowy na danym obszarze. Patent jest więc prawem ochronnym, przewidzianym w polskiej ustawie i prawie międzynarodowym, które ustanawia wyłączność w uprawnieniu do korzystania z wynalazku, przyznanym w ograniczonym zakresie czasowym i terytorialnym.
Patenty udzielane są na wynalazki, które są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta