Zdrowie to nie tylko brak choroby
Polska wydaje na zdrowie najmniej na głowę mieszkańca w Unii Europejskiej. Tak mówią dane OECD.
Światowa Organizacja Zdrowia definiuje zdrowie nie tylko jako brak choroby czy kalectwa, ale stan pełnego fizycznego, psychicznego i społecznego dobrostanu. „Zdrowie – wartość wspólna” to hasło 47. spotkania Medycznej Racji Stanu. Założyciele think tanku przypomnieli o misji budowania partnerskiego dialogu lekarzy, ekspertów i pacjentów z decydentami.
– Mówiliśmy o tym, inicjując działalność w 2016 r. debatą „Zdrowie i bezpieczeństwo narodowe”. Dziś zwracamy uwagę polityków na fakt, że według danych CBOS z 2020 połowa Polaków postrzega swoje bezpieczeństwo zdrowotne jako najważniejszą wartość – przypomniała Anna Jasińska, rzecznik MRS.
– Niepokoją dane Eurostatu i OECD z 2021 r., z których wynika, że zajmujemy ostatnie miejsce w UE pod względem wydatków na zdrowie, liczonych na głowę mieszkańca i odsetka PKB – dodali eksperci MRS Grażyna Mierzejewska i dr Jakub Gierczyński, autor 35 raportów zawierających rekomendacje dla decydentów.
Systemy opieki zdrowotnej w UE są pod presją mądrego lokowania środków. Mówi się o koncepcji opieki zdrowotnej opartej na wartościach, służącej właściwej alokacji zasobów. Zakłada ona wynagradzanie szpitali i lekarzy za uzyskanie określonego efektu zdrowotnego, premiując działania zmierzające do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta