Polska stała się atrakcyjna do pracy i nauki
Z kraju dużej emigracji zarobkowej staliśmy się w ostatnich latach coraz bardziej atrakcyjnym kierunkiem imigracyjnym, przyciągając też rosnącą liczbę studentów.
– Po 20 latach od akcesji Polski do UE widać wzrost mobilności pracowników. Wejście do UE ułatwiło Polakom przemieszczanie się po Europie, co stanowiło cenny bufor dla rynku pracy, zwłaszcza w okresach gospodarczych zawirowań – podkreśla Arnold Kowalski, ekspert ds. podatków osobistych w CRIDO Human Advisory Services, komentując wyniki jej najnowszego raportu pt. „Czy Polska jest atrakcyjnym kierunkiem dla pracowników i osób zdobywających kwalifikacje?”. Z danych cytowanych w raporcie, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza, jasno wynika, że odpowiedź na pytanie zadane w tytule raportu jest twierdząca.
Najbardziej jest to widoczne w najnowszych danych dotyczących napływu obcokrajowców na polski rynek pracy. Jak wynika ze statystyk ZUS, pod koniec 2023 r. w rejestrach zakładu było już 1,13 mln cudzoziemców. To prawie dwukrotnie więcej niż pięć lat wcześniej (na początku 2019 r.), co jest głównie efektem przyjazdów prawie 760 tys....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta