Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polonijno-rosyjska piąta kolumna

09 marca 2024 | Plus Minus | Irena Lasota

Dostałam list, dobrze napisany po angielsku, z prośbą o mój podpis. Problem w tym, że brzydko pachnie.

Organizacje Polonii amerykańskiej nie miały jak dotąd okresów świetności. Pierwsze lata Kongresu Polonii Amerykańskiej (KPA), założonego w 1944 r., były politycznie najciekawsze. Kongres bowiem powstał w odpowiedzi na sowieckie wpływy we wcześniej założonym Kongresie Słowian Amerykańskich, ale dosyć szybko stracił antykomunistyczny charakter, popierając amerykańską odwilż w stosunku do poststalinowskich „narodowych komunizmów”. Struktura Kongresu, wewnętrzne walki i ogólna apatia Polonii wpłynęły na to, że KPA była organizacją pozbawioną jakiegokolwiek znaczenia.

Mieszkając w Nowym Jorku w latach 70. i 80., bywałam i jako dziennikarz, i jako osoba ciekawska na różnych konwentyklach polonijnych. Tematami dominującymi było, że należy być równie wpływowym, co lobby żydowskie (kiedyś wspomniałam, że...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12819

Wydanie: 12819

Zamów abonament