Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tusk podebrał lewicy najlepsze dziewczyny

09 marca 2024 | Plus Minus | Eliza Olczyk
Senator Zdzisława Janowska na manifie łódzkich feministek, przeciwniczek Dnia Kobiet, 8 marca 2006 r.
autor zdjęcia: Michał Wojciechowski/REPORTER
źródło: Rzeczpospolita
Senator Zdzisława Janowska na manifie łódzkich feministek, przeciwniczek Dnia Kobiet, 8 marca 2006 r.

Lewica ma problem, bo prawdziwi ludzie z sercami po lewej stronie zostali po prostu odsunięci. Jest tam w tej chwili dużo wspaniałej młodzieży, ale ta nieustająca skłonność do przypochlebiania się silniejszej formacji nie uwiarygodnia lewicy. Rozmowa z prof. Zdzisławą Janowską, byłą senatorką i posłanką UP i LiD

Trzydzieści dwa lata minęły od próby rozpisania referendum, które miało rozstrzygnąć, czy należy karać kobiet za przerwanie ciąży. Zebrano pod tą inicjatywą 1 mln 700 tys. podpisów, ale ostatecznie referendum nie zostało rozpisane. Teraz znowu słyszymy, że trzeba rozpisać referendum aborcyjne. Czy tym razem do niego dojdzie?

Nie uważam, żeby referendum w sprawie aborcji było dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza gdyby miało doprowadzić do aborcji na życzenie. Jeżeli spojrzymy na badania opinii publicznej, to według CBOS za przerywaniem ciąży do 12. tygodnia jej trwania, bez żadnych ograniczeń, opowiada się tylko 34,7 proc. społeczeństwa. Pewnym paradoksem jest fakt, że w tej grupie dominują wyborcy PO i Polski 2050. Liderowi tej drugiej partii, Szymonowi Hołowni, nie jest to w smak. Sprzeciwia się aborcji na życzenie i chciałby rozpisania referendum.

Różne są badania dotyczące poglądów na aborcję. Niektóre pokazują ponad 50-procentowe poparcie dla aborcji na życzenie.

Według mnie większość społeczeństwa pragnie powrotu do kompromisu aborcyjnego, tego, który obowiązywał do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w 2020 roku. A referendum absolutnie nie chcą ci, którzy są zwolennikami prawa kobiet do stanowieniu o własnym życiu, np. Amnesty International. Tym bardziej że nie byłoby ono wiążące. I tak Sejm musiałby uchwalić stosowne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12819

Wydanie: 12819

Zamów abonament