Sygnaliści jako strażnicy społecznej odpowiedzialności
ESG | Wyzwania i perspektywy
Sygnaliści odgrywają kluczową rolę w ujawnianiu nieprawidłowości w organizacjach, co ma bezpośredni wpływ na społeczną stronę zrównoważonego rozwoju (Social w ESG).
Działania sygnalistów mogą wydobyć na światło dzienne praktyki naruszające etykę pracy, dyskryminację, zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa oraz inne kwestie mające wpływ na dobrostan pracowników i społeczności. Jednak sygnaliści napotykają liczne wyzwania, które mogą powstrzymywać ich przed działaniem lub narażać ich na konsekwencje.
Lęk, brak ochrony, ostracyzm
Pierwszym z tych wyzwań jest lęk przed reperkusjami. Sygnaliści często ryzykują utratą pracy, izolacją społeczną w miejscu pracy, a nawet działaniami prawnymi ze strony pracodawcy. Ta obawa przed negatywnymi konsekwencjami może zniechęcać potencjalnych sygnalistów do ujawniania informacji, nawet jeśli są one istotne z punktu widzenia społecznej odpowiedzialności i etyki.
Drugie wyzwanie dotyczy braku odpowiednich mechanizmów ochrony. Chociaż niektóre kraje i organizacje wprowadziły przepisy i procedury mające na celu ochronę sygnalistów, nadal istnieją luki w ich skuteczności. Ochrona prawna może być niejednolita, a procedury zgłaszania – zbyt skomplikowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta