ESRS E1: raportowanie w zakresie zmiany klimatu
Zrównoważony rozwój I Nowe obowiązkowe standardy
ESRS E1 pozwala zrozumieć, jak firma wpływa na klimat. Chodzi o wpływ pozytywny, jak i negatywny oraz ten potencjalny, który przyczynia się do zmian klimatu. Kluczowa jest też identyfikacja ryzyk oraz działań, które przedsiębiorstwo podejmuje w celu ograniczenia globalnego ocieplenia.
W grudniu 2023 roku w końcu opublikowana została oficjalna wersja rozporządzenia delegowanego Komisji Europejskiej w sprawie standardów sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju. Chodzi o akt prawny, który wprowadza wiążące w całej UE standardy raportowania w zakresie zrównoważonego rozwoju, tzw. ESRS. Oznacza to, że raportowanie wielu spółek i grup kapitałowych wymagane przez tzw. dyrektywę CSRD będzie się odbywało właśnie wedle zasad przewidzianych w ESRS. Ponieważ ESRS zostały przyjęte w formie aktu prawnego, to stają się jedynym prawnie wiążącym standardem w UE.
W celu prawidłowego zaraportowania konieczne jest dogłębne zrozumienie ESRS i poznanie zasad nimi rządzących. Oprócz ogólnych uregulowań, niezbędne jest też pochylenie się nad tzw. standardami tematycznymi. Pierwszą grupą tych standardów są standardy z zakresu ochrony środowiska.
Jaki jest cel ESRS E1 dotyczący zmian klimatu?
Standard ESRS E1, Zmiana klimatu, jest pierwszym z pięciu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta