Podstawowe zasady bilansowe (cz. 2)
Zasady bilansowe obejmują zestaw powszechnie obowiązujących reguł, wytycznych i procedur w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz sporządzania i prezentacji na ich podstawie sprawozdań finansowych. Celem tak zdefiniowanych zasad bilansowych jest dostarczanie informacji na temat kondycji majątkowej podmiotów gospodarczych oraz generowanych przez nie wyników finansowych w sposób rzetelny, jasny, pełny i użyteczny.
W poprzedniej części omówiliśmy zasadę rzetelności, ciągłości i kontynuacji oraz memoriału.
W tej części skupimy się na zasadzie współmierności oraz ostrożności i istotności.
Zasada współmierności
Dla zapewnienia współmierności przychodów i związanych z nimi kosztów, do aktywów lub pasywów danego okresu sprawozdawczego należy zaliczyć koszty lub przychody dotyczące przyszłych okresów oraz przypadające na ten okres sprawozdawczy koszty, które jeszcze nie zostały poniesione. Jako przykład ujmowania przychodów i kosztów w ewidencji księgowej zgodnie z zasadą współmierności wyróżnić można:
∑ w ramach współmierności czasowej (np. zaliczki otrzymane na poczet przyszłych dostaw towarów i usług: Wn konto „Rachunki bankowe”; Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” oraz Wn konto „Rozrachunki z odbiorcami”; Ma konto „Rozrachunki publicznoprawne-VAT”; Ma konto „Rozliczenia międzyokresowe przychodów”; otrzymane/pobrane przez sprzedawcę lub dokonane przez nabywcę „z góry” wpłaty z tytułu świadczeń, takich jak: prenumerata, czynsz, czy abonament, których realizacja będzie miała miejsce w następnych okresach sprawozdawczych: otrzymane „z góry” wpłaty: Wn konto „Rachunki bankowe”; Ma konto „Rozrachunki z odbiorcami” lub konto „Pozostałe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta