Duże emocje przed kluczowymi rozstrzygnięciami w miastach
Wyniki wyborów do sejmików nie przyniosły trzęsienia ziemi, co najwyżej przesunięcie linii frontu. Inaczej może być po II turze wyborów w niektórych dużych miastach.
Każda kampania wyborcza – nawet tak krótka, jak ta przed wyborami samorządowymi 7 kwietnia – niesie ze sobą niespodzianki. Nie inaczej było i tym razem.
W Krakowie, we Wrocławiu, w Gdyni, ale i w innych miastach wyniki wyborów okazały się zaskakujące. Również na poziomie ogólnokrajowym – wbrew niektórym zapowiedziom i oczekiwaniom, zwłaszcza Koalicji Obywatelskiej – PiS obroniło swój stan posiadania w kluczowych dla siebie sejmikach, jak w województwie małopolskim. Teraz zaczynają się finałowe etapy kampanii wyborczych w miastach. Jak podała PKW, 7 kwietnia wybrano 1728 wójtów, burmistrzów i prezydentów. PKW poinformowała też, że II tury wyborów będą konieczne w 748 miastach i gminach w Polsce. Ale tylko kilka z nich przyciąga uwagę mediów ogólnokrajowych.
Zaskoczenie w Krakowie
Prawdopodobnie największym zaskoczeniem, jeśli chodzi o wynik wyborów 7 kwietnia, była sytuacja w Krakowie. Tam lider przedwyborczych sondaży Łukasz Gibała niespodziewanie przegrał z kandydatem KO, posłem Aleksandrem Miszalskim. Decydująca była mobilizacja w ostatnich dniach przed głosowaniem: wsparcie Donalda Tuska oraz poparcie Stanisława Mazura,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta