Wyceny na potrzeby rachunkowe w cenach transferowych
Jednym z kluczowych elementów dokumentacji cen transferowych, i tym samym najbardziej czasochłonnym oraz trudnym do przygotowania, jest analiza cen transferowych. Polskie przepisy wskazują pięć standardowych metod, które mogą zostać zastosowane w celu weryfikacji cen transferowych.
Podatnicy nie są zobligowani do wykorzystania wyłącznie wymienionych w przepisach metod. W przypadku, gdy nie jest możliwe lub odpowiednie zastosowanie żadnej z nich, w celu weryfikacji rynkowości realizowanych rozliczeń, podatnik może wybrać inną metodę, najbardziej odpowiednią w danych okolicznościach. Przykładem mogą być tutaj techniki wyceny.
Warto o tym pamiętać, szczególnie gdy podmiot przygotowuje wyceny – na przykład w celach rachunkowych. Po dokładnej weryfikacji może okazać się, że sporządzona wycena będzie również przydatna w kontekście obowiązków związanych z cenami transferowymi. Pozwoli to uniknąć podatnikowi poniesienia podwójnych kosztów związanych z przygotowywaniem dwóch odrębnych dokumentów.
Wyceny w cenach transferowych
W praktyce technika wyceny stosowana jest jako metoda weryfikacji cen transferowych najczęściej dla transakcji związanych ze sprzedażą udziałów lub akcji, zbyciem lub nabyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, podwyższeniem kapitału zakładowego, a także sprzedażą nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych (np. znaków towarowych, technologii).
Takie podejście wynika z faktu, że dla tego typu transakcji zazwyczaj brakuje dostępnych danych porównawczych niezbędnych do uzasadnienia ich rynkowego charakteru. W rezultacie nie jest możliwe zastosowanie jednej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta