Opłaty za niewłaściwe parkowanie przychodem kasowym
Przychód z tytułu otrzymanych opłat dodatkowych za naruszenie regulaminu parkingowego powinien być rozpoznawany przez podatnika w momencie zaksięgowania wpłaty na rachunku bankowym, tj. w dniu otrzymania zapłaty.
Takie stanowisko wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 stycznia 2023 r. (0114-KDIP2-1.4010.712.2023.1.PK).
Z wnioskiem o interpretację wystąpiła spółka, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zarządza ogólnodostępnymi parkingami oraz pobiera opłaty od ich użytkowników.
Jak wskazano we wniosku, klient po zajęciu miejsca parkingowego powinien określić czas postoju, pobrać bilet parkingowy oraz umieścić go w widocznym miejscu w pojeździe. Pobierana opłata (podstawowa), określona przez obowiązujący cennik, stanowi wynagrodzenie dla spółki za świadczoną usługę (wynajem miejsca parkingowego).
Spółka wskazała, że poza opłatą podstawową może obciążyć użytkownika parkingu także opłatą dodatkową. Opłata dodatkowa jest nakładana w przypadku stwierdzenia przez kontrolerów spółki naruszenia regulaminu parkingu i stanowi sankcję za niewłaściwe użytkowanie parkingu (np. w przypadku niezamieszczenia ważnego biletu na podszybiu pojazdu). Kara jest nakładana poprzez wystawienie wezwania do zapłaty, które kontroler pozostawia z reguły na przedniej szybie pojazdu. W momencie wystawienia wezwania spółce nie jest znana tożsamość osoby,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta