Preferencje WHT dla spółek holdingowych – ułatwienie czy pułapka?
Z dotychczasowego podejścia Lubelskiego Urzędu Skarbowego wynika, że zagraniczne spółki holdingowe zostały w praktyce pozbawione możliwości uzyskania opinii o stosowaniu preferencji WHT. W związku z tym, zarówno polscy płatnicy dokonujący takich płatności, jak i same zagraniczne spółki holdingowe, stoją przed wyzwaniem jak postąpić w przypadku zastosowania obowiązkowego mechanizmu poboru podatku u źródła (WHT).
Z dniem 1 stycznia 2019 r. do ustawy o CIT została wprowadzona instytucja opinii o stosowaniu zwolnienia z poboru zryczałtowanego podatku dochodowego (WHT). Niemniej jednak, z uwagi na odroczenie obowiązywania art. 26 ust. 2e ustawy o CIT, a zatem obowiązkowego poboru podatku WHT w przypadku płatności przekraczających na rzecz tego samego podatnika w roku podatkowym równowartość kwoty 2 mln zł (tzw. mechanizm pay and refund), początkowo polscy płatnicy, jak i zagraniczni podatnicy, nie byli szczególnie zainteresowani uzyskaniem przedmiotowych opinii.
Wzrost zainteresowania tą instytucją nastąpił z początkiem 2022 r., gdy mechanizm ten zaczął obowiązywać w odniesieniu do dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych na rzecz zagranicznych podmiotów powiązanych. Zwłaszcza w sytuacji, gdy alternatywne do opinii rozwiązanie skutkujące brakiem obowiązku poboru podatku WHT, tj. oświadczenie WH-OSC składane przez wyznaczonego członka zarządu polskiego płatnika o braku przeciwwskazań do zastosowania zwolnienia z opodatkowania WHT albo zastosowania obniżonej stawki podatku WHT, mogłoby w praktyce wiązać się z pociągnięciem do odpowiedzialności karnej-skarbowej osoby je składającej, w sytuacji skutecznego zakwestionowania jego prawdziwości przez organ podatkowy.
Od tego czasu minęły dwa lata i z dotychczasowej praktyki Lubelskiego Urzędu Skarbowego, a zatem organu odpowiedzialnego za wydawanie opinii o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta