Regiony biedniejsze rozwijają się, ale bogatych nie dogonią
Dbałość o edukację, współpraca gmin w zapewnieniu podstawowych usług, rozwój infrastruktury transportowej – to recepty na zatrzymanie migracji wewnętrznych w regionach Polski.
O ile w czterech województwach: mazowieckim, pomorskim, małopolskim i wielkopolskim PKB wzrosło ponad dwa razy w ciągu dwunastu lat, tak regiony Polski Wschodniej odnotowały w tym okresie zwiększenie PKB o niespełna 84 proc. Główny Urząd Statystyczny opublikował „Rozwój regionalny Polski – raport analityczny 2023”, z którego wynika, że we wszystkich województwach nastąpiły pozytywne zmiany rozwojowe, wciąż jednak istnieją duże różnice pomiędzy województwami z dużymi miastami a pozostałymi.
Dotyczą one tak edukacji, wykształcenia mieszkańców, ich aktywności zawodowej, jak liczby firm i poziomu przedsiębiorczości. W 2022 r. ponad 37 proc. mieszkańców miast miało skończone wyższe studia, a na wsiach – niespełna 20 proc. (jest to wzrost w porównaniu z 2011 r. o 11 pkt proc. i 8 pkt proc.). Różnica zapewne byłaby jeszcze wyższa, gdyby nie to, że spory wzrost wykształcenia w ostatniej dekadzie nastąpił w gminach okalających właśnie wielkie miasta: np....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta