Skutki podatkowe umowy powiernictwa
Ustawy podatkowe nie przewidują szczególnych regulacji dla umowy powiernictwa. Wątpliwości dotyczące skutków podatkowych czynności podejmowanych w ramach takiej umowy są przedmiotem licznych wniosków o interpretacje indywidualne kierowanych do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.
Część podatników nie chcąc występować osobiście jako strona stosunku prawnego korzysta z instytucji powiernictwa. Stosunek prawny powiernictwa nie został odrębnie uregulowany w polskim prawie, niemniej jednak stosownie do postanowień Kodeksu cywilnego, zawarcie tego rodzaju umowy jest dopuszczalne za sprawą tzw. zasady swobody kontraktowej. Warunkiem zawarcia prawnie skutecznej umowy jest ułożenie stosunku prawnego w taki sposób by jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego. Zatem o ile umowa powiernictwa spełnia wymienione przesłanki nie ma przeszkód prawnych do jej realizowania.
Warto zaznaczyć, że powiernik nie występuje we własnym interesie, mimo, że na zewnątrz funkcjonuje jako samodzielny podmiot, to działa na rzecz powierzającego zgodnie z zawartym porozumieniem.
Powiernictwo jak zlecenie
Wstępujące w obrocie gospodarczym umowy powiernictwa najczęściej zawierane są w formie umowy zlecenia. Zarówno wśród organów podatkowych jak i sądów administracyjnych został zaakceptowany pogląd, zgodnie z którym umowa powiernicza wykazuje cechy właściwe umowie zlecenia i co do zasady prawa i obowiązki stron takiej umowy należy rozpatrywać analogicznie jak dla tego rodzaju umowy. Takie podejście do rozstrzyganej kwestii, pociąga za sobą określone skutki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta