Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Graniczny podatek węglowy – nowe obowiązki

13 maja 2024 | Podatki | Artur Wróblewski

Przepisy dotyczące granicznego podatku węglowego (Carbon Border Adjustment Mechanism) są kolejnym elementem unijnej polityki ochrony środowiska, mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Wprowadzenie Carbon Border Adjustment Mechanism (CBAM) rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/956 z 10 maja 2023 r. (dalej rozporządzenie 2023/956) to efekt przedstawionych w Europejskim Zielonym Ładzie z 11 grudnia 2019 r. strategii proekologicznego zrównoważonego rozwoju, których wynikiem ma być osiągnięcie zerowego poziomu emisji gazów cieplarnianych do 2050 roku. Regulacje CBAM zawarte są w pakiecie Fit For 55 i mają nie tylko pomóc w osiągnięciu neutralności klimatycznej państw członkowskich, ale również wspomagać obniżenie emisyjności państw trzecich eksportujących towary do Unii Europejskiej.

Przypomnijmy, że w wewnątrzunijnym rynku funkcjonuje już system handlu uprawnieniami do emisji gazów zwany: European Union Emissions Trading System (EU ETS) oraz wprowadzone dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2003/87/WE z 13 października 2003 r. zasady ustalania opłat za emisję gazów cieplarnianych na poziomie Wspólnoty. Za progresywnymi działania Unii Europejskiej nie podąża jednak reszta świata. CBAM ma to częściowo zmienić.

Konstrukcja granicznego podatku węglowego, obligując unijnych przedsiębiorców do „liczenia” ilości emitowanych przez producentów importowanych towarów gazów cieplarnianych, pośrednio wymusza na eksporterach z państw trzecich dostosowanie się do unijnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12871

Wydanie: 12871

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament