Patent jako pośredni koszt uzyskania przychodu
W razie niewprowadzenia patentu do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych, cena nabycia patentu może stanowić pośredni koszt uzyskania przychodów.
Tak stwierdził dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 31 stycznia 2024 r. (0111-KDIB1-2.4010.720.2023.1.DP) uznając tym samym za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.
Spółka akcyjna (dalej spółka) zawarła z zagranicznym podmiotem (dalej kontrahent) umowę na wykonanie określonego projektu. W trakcie trwających prac spółka zapłaciła kontrahentowi ustalone wynagrodzenie. Współpraca z kontrahentem była jednak trudna, a przygotowany projekt nie spełniał oczekiwań spółki. Ze względu na brak możliwości porozumienia się z kontrahentem, spółka zdecydowała się na dochodzenie swoich roszczeń na drodze sądowej. W konsekwencji od kontrahenta na rzecz spółki zasądzona została kwota ustalona za realizację projektu oraz odszkodowanie.
Spółka wszczęła wobec kontrahenta postępowanie egzekucyjne. Z uwagi na fakt, że jedynym majątkiem kontrahenta na terytorium Polski był patent, postępowanie to zmierzało do jego przejęcia, co też nastąpiło w drodze licytacji komorniczej. Co istotne, równolegle do postępowania egzekucyjnego, przez kontrahenta zostały wszczęte procesy o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta