Największe miasta skorzystały na akcesji Polski do Unii Europejskiej
Dobrze oceniamy sposób, w jaki władze lokalne ubiegały się o finansowanie z pieniędzy europejskich. Przeciętnie samorządy największych miast zrealizowały przedsięwzięcia warte prawie 48 tys. zł na każdego mieszkańca.
Siedem na dziesięć osób pozytywnie ocenia obecność w Unii Europejskiej z perspektywy rozwoju swojej miejscowości. Prawie tyle samo osób (66 proc.) jest zadowolonych z tego, jak władze samorządowe pozyskiwały pieniądze unijne. Tak wynika z badań opinii społecznej zamieszczonych w raporcie „20 lat szans i rozwoju. Korzyści przystąpienia do Unii Europejskiej dla największych polskich miast w latach 2004–2023”. Unia Metropolii Polskich przedstawiła w nim dokonania samorządów w 12 największych miastach (tworzących UMP), pokazała, na ile fundusze europejskie przyczyniły się do poprawy jakości życia mieszkańców oraz jakie wyzwania stoją teraz przed samorządowcami.
Autorzy zaznaczają, że skutkiem przystąpienia do Wspólnoty Europejskiej zarówno dla Polski, jak i dla największych miast, jest skok cywilizacyjny. Z badania ankietowego wynika, że tak jak dobre zdanie o tym, jak samorządy wykorzystały obecność Polski w UE, ma większość respondentów, tak jest to obojętne pozostałym 26 proc., a co 14. osobie się to nie podoba. Mieszkańcy średnich i dużych miast (od 100 tys. osób) w przeważającej części są zadowoleni ze sposobu, w jaki ich samorządy pozyskały pieniądze unijne na inwestycje i przedsięwzięcia (ponad 70 proc.). Najczęściej dostrzegają inwestycje drogowe, związane z infrastrukturą sportowo-rekreacyjną, szkolną oraz z transportem publicznym.
UE to także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta