Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak dokumentować podział zysków z prawa do wspólnego prawa ochronnego

13 maja 2024 | Podatki | Karolina Gierszewska Stefan Kaźmierowski

Kwestie związane z opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podziału korzyści i zysków związanych z posiadaniem prawa do wspólnego wynalazku od wielu lat są przedmiotem kontrowersji. Przedsiębiorcy stoją bowiem przed dylematem, czy podział takiego zysku należy dokumentować fakturą czy notą obciążeniową?

∑ Nasza spółka wraz z uczelnią publiczną, instytutem badawczym oraz jeszcze jednym podmiotem prawa prywatnego (spółką jawną) wytworzyła wspólnie wynalazek. Wynalazek został objęty ochroną prawną (patent). Wszystkie podmioty są podmiotami, które mogą korzystać z praw do patentu. Podpisana została umowa o zasadach korzystania ze wspólnego prawa do wynalazku. Z umowy tej wynika, że do czerpania zysków z wynalazku uprawnione są wszystkie wymienione podmioty. Każdy ze współuprawnionych ma prawo korzystać z wynalazku bądź w produkcji swoich (ulepszonych dzięki wynalazkowi) towarów bądź w tzw. w celach komercyjnych (tj. jako sprzedaż licencji). Przez cele komercyjne strony rozumieją sprzedaż praw albo oddanie praw do używania, w szczególności na podstawie umowy licencyjnej, najmu oraz dzierżawy. W takim przypadku pozostałym współuprawnionym przysługują korzyści finansowe. Jednocześnie współuprawniony, który bądź wykorzystał wynalazek w swojej produkcji bądź podpisał umowę komercyjną zobowiązuje się do przekazania pozostałym współuprawnionym należnej im części przychodów netto z produkcji i/lub komercjalizacji. Żaden z podmiotów nie wykorzystuje wynalazku w produkcji. Spółka jawna podpisuje natomiast umowy odpłatnego udzielania licencji. Tym samym, z tytułu wspólnego prawa do wynalazku, przysługują nam korzyści finansowe....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12871

Wydanie: 12871

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament