PPK: nowa umowa wymaga czasem nowej deklaracji
Po ponownym zatrudnieniu pracownika jego deklaracje dotyczące PPK złożone podczas trwania poprzedniej umowy są ważne. Nie dotyczy to jednak rezygnacji z wpłat do PPK złożonej do 28 lutego 2023 r.
W przypadku ponownego zatrudnienia uczestnika PPK przez jego poprzedniego pracodawcę, wpłaty do PPK, co do zasady, oblicza się i pobiera już od pierwszego wynagrodzenia wypłaconego tej osobie. Dotyczy to sytuacji, gdy pracodawca nie zmienił w międzyczasie instytucji finansowej, z którą ma zawartą umowę o zarządzanie PPK (jeżeli tak się stało, musi zawrzeć na rzecz pracownika nową umowę o prowadzenie PPK). Ważne jest także, czy pracownik nie złożył wcześniej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.
Należy jednak pamiętać, że – w związku z tzw. ponownym autozapisem do PPK w 2023 r. – deklaracje o rezygnacji złożone do końca lutego 2023 r. przestały być skuteczne od 1 marca 2023 r. Aby deklaracja o rezygnacji nadal była skuteczna, musi być złożona nie wcześniej niż 1 marca 2023 r.
W razie ponownego zatrudnienia osoby niebędącej uczestnikiem PPK, przy „zapisaniu jej do PPK” istotny jest też jej wiek oraz okres zatrudnienia u tego pracodawcy. Poniżej odpowiadamy na pytania dotyczące tych zagadnień.
∑ Od 10 czerwca br. zatrudnimy pracownika, który podczas...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta