Europa jest wciąż popularna, choć coraz gorętsza
Turyści wciąż chętnie podróżują do Europy, choć kontynent ociepla się dwukrotnie szybciej niż średnia światowa. Pogłębiający się kryzys klimatyczny może jednak już wkrótce zmienić dotychczasowe preferencje.
Według prognoz naukowców możemy się spodziewać, że lato w tym roku będzie nie mniej upalne niż poprzednie. Kwiecień został ogłoszony 11. z rzędu miesiącem z rekordowo wysokimi temperaturami. Jak wynika z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), od 1991 roku Europa ociepla się dwukrotnie szybciej, niż wynosi średnia światowa. Aż 23 z 30 najpoważniejszych fal upałów na kontynencie w ciągu ostatnich siedmiu dekad wystąpiło od 2000 roku, z czego pięć miało miejsce w ciągu ostatnich trzech lat.
Obecnie kolejne miasta w Europie deklarują przygotowania do możliwych ekstremalnych fal upałów. Naukowcy prognozują, że Europa Zachodnia może zmagać się w czerwcu ze średnimi opadami, z kolei Europa Południowa w lipcu może spodziewać się opadów powyżej średniej. Nieco suchszy ma dla większości kontynentu być z kolei sierpień, choć niewykluczone, że pojawią się jakieś ekstremalne wydarzenia pogodowe, których nie da się przewidzieć.
Poziom sprzed pandemii
Tymczasem jak ogłosiła...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta