Składki tylko, gdy spółka rzeczywiście jednoosobowa
Każdy wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – nawet taki, który posiada znikomą liczbę udziałów – może korzystać z zastrzeżonych dla tego tytułu uprawnień (na przykład uczestniczyć w podziale zysku). Wspólnicy dwuosobowej spółki z o.o., niezależnie od posiadanego wskaźnika procentowego udziałów, co do zasady są równi i wbrew wcześniejszemu orzecznictwu nie podlegają ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale z 21 lutego 2024 r. (III UZP 8/23).
Sprawa była przedmiotem analizy SN na skutek przekazania przez sąd II instancji zagadnienia prawnego: Czy wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów zapewniających mu możliwość swobodnego kształtowania treści uchwał na zgromadzeniu wspólników i podejmowania decyzji dotyczących działalności spółki podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych?
W odpowiedzi SN podjął uchwałę wskazującą, że: Wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.
Komentarz eksperta
Łukasz Chruściel, radca prawny, partner w kancelarii PCS Paruch Chruściel Schiffter Stępień Kanclerz | Littler
Na kanwie komentowanej sprawy po raz kolejny pojawiła się wątpliwość dotycząca kwestii podlegania...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta