Dialog i transparentność
Polski Instytut Sztuki Filmowej potrzebuje dzisiaj transparentności i wprowadzenia bardzo jasnych zasad funkcjonowania. rozmowa z Karoliną Rozwód, nową dyrektorką polskiego instytutu sztuki Filmowej
Do konkursu na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej stanęło 13 osób, pani ponad dekadę spędziła ostatnio w Lublinie, kierując impresaryjnym Teatrem Starym działającym na wielu polach kultury, i wygrała pani z takimi menedżerami kultury jak Michał Merczyński oraz osobami głęboko osadzonymi w środowisku filmowym. Członkowie komisji wybrali panią niemal jednogłośnie. Jak pani sądzi, czym ich pani przekonała?
Może właśnie tym, że jestem spoza środowiska, a PISF wymaga dziś świeżego spojrzenia. Pomógł mi też zapewne fakt, że przez 13 lat prowadziłam lubelski Teatr Stary, który – podobnie jak instytut, należy do obszaru finansów publicznych. Z drugiej strony PISF nie jest dla mnie instytucją zupełnie nieznaną. Pracowałam w nim przez pierwsze dwa lata jego istnienia, gdy od 2005 roku tworzył się od zera. Dziś zresztą dzięki temu mam skalę porównawczą, wiem, co kiedyś stanowiło problem, zauważam, że pewne – jak mi się wtedy wydawało prowizoryczne, wynikające z faktu, że PISF dopiero się tworzył – rozwiązania wciąż są obecne. Po 20 latach chcę się temu przyjrzeć i poukładać.
Jest pani lublinianką. Po dyplomie na romanistyce o profilu iberystycznym wyjechała pani na rok do Paryża, żeby studiować zarządzanie kulturą. Co pani to doświadczenie dało?
EAC, Podyplomowa Szkoła Ekonomii, Sztuki...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta