Mała Polska w Paryżu
Od parku Monceau do placu de Clichy ciągnie się szczególnie związana z Polską część stolicy Francji.
Będziemy tym razem wędrować jedną z najbardziej niejednorodnych dzielnic Paryża. O ile rozciągająca się na zachód od placu de l’Etoile dzielnica szesnasta była i pozostała dzielnicą ludzi bogatych, o tyle ciągnące się w kierunku wschodnim tzw. bulwary zewnętrzne i ich okolice odznaczają się połączeniem pewnych cech dzielnicy drobnomieszczańskiej, a nawet robotniczej, z cechami enklawy zamieszkanej przez zamożnych paryżan.
Spacer po parku
Niewielka dzielnica Monceau, zamieszkana na ogół przez zamożnych przedstawicieli wolnych zawodów, bierze swoją nazwę od pięknego parku. Od niego rozpoczynamy naszą wędrówkę.
Park Monceau został założony w 1778 roku przez księcia Filipa Orleańskiego z bocznej linii Burbonów, który podczas Wielkiej Rewolucji przystał do obozu jakobińskiego i głosował za karą śmierci dla swojego kuzyna Ludwika XVI. Nie uratowało go to zresztą przed gilotyną w okresie największego terroru w roku 1793. Przez pewien czas park był własnością bliskiego współpracownika cesarza Napoleona I, byłego konsula Cambacérès. W parku zachowało się wiele dekoracyjnych elementów charakterystycznych dla XVIII wieku, takich jak świątynie, pagody, młyny i sztuczne ruiny.
Jednakże obecny jego charakter został ukształtowany na polecenie Napoleona III w stylu angielskim. Dwa szczególnie interesujące obiekty to półkolista kolumnada...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta