Konieczna zmiana źródeł energii na zrównoważone
Do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej w większości przypadków wykorzystywane są w Polsce surowce energetyczne kopalne, takie jak węgiel i gaz oraz olej napędowy.
Transformacja energetyczna to proces, który ma na celu przeciwdziałanie zmianom klimatu oraz zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju. Kluczowe założenia i obszary zostały określone w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku. W ramach PEP wyróżnia się cztery obszary: sprawiedliwą transformację, budowę zeroemisyjnego systemu energetycznego, poprawę jakości powietrza i budowę suwerenności energetycznej.
Energia jest bardzo ważnym elementem naszego życia. W naszych domach wykorzystujemy energię elektryczną do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych jak np. sprzęt AGD, RTV, komputerów smartfonów, oświetlenia i wielu innych zastosowań. Energię cieplną i chłodu zużywamy na potrzeby ogrzewania i klimatyzowania pomieszczeń. A energię zawartą w paliwie zużywamy do napędzania samochodów spalinowych. Podobnie firmy wykorzystują energię elektryczną i cieplną do realizacji procesów technologicznych, jak i do funkcjonowania pozostałej części administracyjno-biurowej. Oczywiście to, jaką energię i ile zużywa przedsiębiorstwo, zależy od technologii i specyfiki branży. Miasta i gminy zużywają energię również na potrzeby oświetlenia przestrzeni publicznych, aby bezpiecznie i komfortowo ich mieszkańcy mogli w niej przebywać i się przemieszczać.
Węgiel zużywany w Polsce jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta