Notariusz lekiem na kryzys w Trybunale
Jeżeli prezydent nie odbierze ślubowania od nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego, to będą mogli złożyć je na piśmie poświadczone notarialnie. To bezpiecznik, który pozwoli uniknąć problemów.
Twierdzą tak konstytucjonaliści zapytani o reformę Trybunału, którą od miesięcy zajmuje się parlament. Mowa o dwóch ustawach: o TK i przepisach ją wprowadzających. Są one częścią opracowanego przez resort sprawiedliwości planu gruntownych zmian w Trybunale, nazwanego „czteropakiem Bodnara”.
Reset w Trybunale
Zmiany są obszerne. Najważniejsze z nich zakładają reset kadrowy w Trybunale. Modyfikacjom ma ulec też sposób wyboru prezesa i sędziów TK. Mogłyby zostać nimi osoby, które od co najmniej czterech lat nie pełniły określonych funkcji politycznych. Za nieważne uznane miałyby też zostać wyroki wydane w składach, w których zasiadali tzw. sędziowie dublerzy.
Prace nad tymi przepisami są już na ostatniej prostej. Przed dwoma tygodniami ustawy przyjął Sejm, a w ubiegłym tygodniu Senat. Senatorowie wprowadzili do nich jednak niemal 70 poprawek. Oznacza to, że zanim przepisy trafią na biurko prezydenta, nad...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta