Czy od wynagrodzenia dla zagranicznego artysty pobrać podatek u źródła?
Samorządowe jednostki kultury niejednokrotnie organizując wydarzenia kulturalne zapraszają do udziału w nich zagranicznych artystów. Kiedy wypłata wynagrodzenia na rzecz takiego artysty nie będzie skutkowała powstaniem po stronie jednostki kultury obowiązków płatnika podatku u źródła?
Samorządowa jednostka kultury wystąpiła do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, ponieważ powzięła wątpliwość, czy w związku z pro- wadzoną przez tę jednostkę działalnością kulturalną i wypłatą wynagrodzeń na rzecz zagranicznych artystów mogą powstać po jej stronie obowiązki płatnika podatku u źródła.
Wniosek o interpretację
Jednostka wskazała we wniosku, że prowadzi działalność kulturalną, z tytułu której może osiągać zyski przeznaczane w całości na działalność statutową. W ramach prowadzonej działalności kulturalnej jednostka organizuje liczne wydarzenia kulturalne, jak np. koncerty, festiwale czy spotkania autorskie, do udziału w których zaprasza różnych przedstawicieli zawodów związanych z szeroko rozumianą kulturą, w tym także artystów zagranicznych. Za udział w takich wydarzeniach artyści otrzymują wynagrodzenie, którego podstawą są zazwyczaj umowa zlecenie lub umowa o dzieło. Stan faktyczny przedstawiony we wniosku dotyczył artystów będących rezydentami podatkowymi m. in. Francji. Wnioskodawca wskazał, że pozyskał od artystów certyfikat rezydencji podatkowej a także pisemne oświadczenia potwierdzające, że wizyty artystów są dokonywane w ramach wymiany kulturalnej. Samorządowa jednostka kultury zadała pytanie, czy uzyskane przez nią od artystów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta