Wyspecjalizowana nieodpłatna pomoc
Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że udzielanie nieodpłatnych porad prawnych zdalnie to większy dostęp do specjalistów. Adwokatura postuluje prawo odmowy udzielenia porady, gdy prawnik nie specjalizuje się w danej dziedzinie.
Ministerstwo Sprawiedliwości, w odpowiedzi na pytania „Rz” wskazało, że wpływają do niego liczne pisma wskazujące na potrzebę społeczną wprowadzenia na stałe możliwości udzielania nieodpłatnych porad prawnych w formie zdalnej. Było to już możliwe w okresie pandemii koronawirusa, czyli do 30 czerwca 2023 r. W takim przypadku nie obowiązywał również obowiązek składania oświadczeń o braku środków na poniesienie kosztów pomocy prawnej.
Jak informuje resort, porady zdalne stanowiły ok. 20 proc. wszystkich. „Rozwiązanie sprawdziło się, dzięki niemu otworzyły się nowe możliwości korzystania z systemu. Stworzono sieć dyżurów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta