Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kim jesteś, 15-latku?

31 sierpnia 2024 | Plus Minus | Michał Dobrołowicz
Wśród polskich 15-latków co trzecia dziewczynka i co piąty chłopiec czują się samotni
autor zdjęcia: Brian/AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Wśród polskich 15-latków co trzecia dziewczynka i co piąty chłopiec czują się samotni

Czy to już właściwie dorośli, czy raczej jeszcze prawie dzieci, a może da się znaleźć pomiędzy? Jak ich traktować i jak z nimi rozmawiać? Gdzie są granice ich prawnej i obyczajowej swobody, niezależności? Dyskusja na ten temat właśnie teraz wydaje się nieuchronna.

Wyobraź sobie, że otwierasz gazetę i czytasz, że nasz kraj odwiedza Michel Platini, który wraz z delegacją UEFA ogląda plac budowy Stadionu Narodowego. Na kolejnej stronie jest raport o przygotowaniach do piłkarskiego Euro 2012. Zapadają decyzje, w których polskich i ukraińskich miastach rozegrane zostaną mecze mistrzostw Europy. Jeśli masz włączone radio i nadawane jest akurat notowanie listy przebojów, w tle brzmią takie utwory, jak „Nie mogę cię zapomnieć” Agnieszki Chylińskiej czy „Chodź, przytul, przebacz” Andrzeja Piasecznego. Pokojową Nagrodę Nobla otrzymuje amerykański prezydent Barack Obama, a Jerzy Buzek zostaje szefem Parlamentu Europejskiego. To wszystko działo się wtedy, gdy na świat przychodzili współcześni 15-latkowie. Może są na świecie już tak długo, że nie należy traktować ich jak dzieci?

Pigułka pełna niejasności

Ta wątpliwość dotycząca 15-latków z dużą siłą wybrzmiała w ostatnich miesiącach w dyskusjach na temat dostępu do antykoncepcji awaryjnej. Lekarze i prawnicy się zastanawiają, czy osoba, która skończyła 15 lat, powinna mieć możliwość kupna pigułki „dzień po” w aptece bez zgody czy nawet bez wiedzy rodzica. Mimo że ustawę w tej sprawie Sejm przyjął późną zimą, wciąż nie ma ona jednoznacznego finału. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia zapewniali, że zgodnie z rozporządzeniem – które zastąpiło ustawę ostatecznie zawetowaną przez prezydenta –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12964

Wydanie: 12964

Zamów abonament