Najtrudniejsze doświadczenie młodego pokolenia
Przemocy w świecie cyfrowym doświadcza co trzeci nastolatek. Jej formy są różne, ale łączy je to, że ofiara nie ma dokąd uciec. Dawniej schronieniem przed agresorami ze szkoły lub podwórka mógł być dom, dziś ciosy internetowych prześladowców, hejterskie komentarze i reakcje bezmyślnych gapiów dosięgają młodego człowieka 24 godziny na dobę. Czy można temu zaradzić? W pewnym stopniu tak, ale prostych recept nie ma.
Jessica Laney z Hudson na Florydzie miała 16 lat, gdy powiesiła się, padłszy ofiarą internetowej cyberprzemocy w serwisie społecznościowym ask.fm. Nie była dręczona w szkole – była atrakcyjną, zgrabną nastolatką, uprawiała piłkę nożną, a nauczyciele wspominali, że prawie nigdy nie widzieli jej bez uśmiechu na twarzy. Dyrektorka szkoły, do której chodziła dziewczyna, twierdziła, że miała wielu przyjaciół.
W serwisie ask.fm było jednak inaczej. Tam czytała o sobie, że jest gruba, niemiła, że nikt jej nie lubi. Jessica dwa razy likwidowała swoje konto w serwisie, po czym znów je zakładała, bo – jak mówiła już po samobójczej śmierci nastolatki jedna z jej przyjaciółek – „chciała wiedzieć, co ludzie mówią”. W domyśle: o niej.
– Mówiłyśmy jej: „nie reaktywuj tego (konta)” – wspominała przyjaciółka Jessiki. – Czasem ciekawość cię dopada – dodawała.
Tuż przed śmiercią Jessica wdała się w wymianę zdań z jednym z prześladowców, który napisał jej wprost: „Umrzyj”. Inny dodał, że „ma ładne oczy, ale jest gruba”. „Nie lubię cię” – przeczytała w kolejnym wpisie. „Nikomu na tobie nie zależy” – pisał kolejny użytkownik. Aż wreszcie ktoś spytał: „Czy możesz się już zabić?”. Wkrótce po tej wymianie zdań nastolatka popełniła samobójstwo. Szkoła nie wiedziała, co spotykało jej uczennicę w internecie.
Dwie głowy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta