Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Miasto Bitwy o niemcy

31 sierpnia 2024 | Plus Minus | Jacek Cieślak
Pomnik Johanna Wolfganga Goethego i Fryderyka Schillera przed Deutsches Nationaltheater Weimar
autor zdjęcia: Sina Ettmer/AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
Pomnik Johanna Wolfganga Goethego i Fryderyka Schillera przed Deutsches Nationaltheater Weimar

„O Weimarze! Spadł na ciebie szczególny los! Jak Betlejem w Judzie, małe i wielkie!” – pisał proroczo Johann Wolfgang Goethe. O rząd niemieckich dusz walczyli tu Mann i Hitler. Dziś walczą demokraci i nacjonaliści.

W berlińskiej siedzibie prezydenta Federalnej Republiki Niemiec, pałacu Bellevue, eksponowany jest obraz „Der Weimarer Musenhof” („Weimarski dwór muz”) Theobalda von Oera z 1860 r., musi być to więc znaczący gest, a może wręcz polityczno-kulturowa deklaracja.

Na obrazie czołowy niemiecki poeta i dramatopisarz Fryderyk Schiller recytuje wiersz w weimarskim parku Tiefurter, a wśród słuchaczy są Johann Wolfgang Goethe, uważany za najważniejszego poetę Niemiec, oraz wybitni filozofowie Johann Gottfried Herder i Christoph Martin Wieland. Ten drugi, również poeta, został zaproszony do Weimaru przez księżną Annę Amelię Saksonii-Weimar-Eisenach (1739–1807) do wychowania dzieci, w tym syna, księcia Karola Augusta. To on w czasie rządów od 1775 do 1828 r. wprowadził w życie idę weimarskiego dworu muz, a dokładnie poetów, artystów i filozofów.

W Weimarze bowiem nie tylko oglądano spektakle, pisano i czytano poezję, dyskutując: tam wiedzę i sztukę praktykowano. To zaś miało fundamentalny wpływ na Niemcy, a poprzez ich znaczenie – również na europejską historię i kulturę. Sztuka oddziaływała na obywateli, wzmacniana mecenatem państwa. Gdy księżna Anna Amelia zaprosiła Johanna Wolfganga Goethego do Weimaru, książę Karol August po europejskim sukcesie „Cierpień młodego Wertera”, książce założycielskiej dla europejskiego romantyzmu – sprowadził Goethego na stałe,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12964

Wydanie: 12964

Zamów abonament