Jak nie stracić dofinansowania z Unii Europejskiej?
Rozliczenia dofinansowań z perspektywy 2014-2021 dobiegają końca, jednak coraz częściej słyszy się o zobowiązaniu beneficjentów programów współfinansowanych ze środków unijnych do zwrotu środków. Kiedy organ może wezwać do zwrotu środków i jak wygląda procedura z tym związana?
Zgodnie z art. 207 ustawy z 27 sierpnia 2009 roku – o finansach publicznych („ufp”), zwrotowi podlegają środki przeznaczone na realizację projektów współfinansowanych ze środków europejskich, jeżeli spełniona zostanie jedna z poniższych przesłanek:
1) beneficjent wykorzystał te środki niezgodnie z przeznaczeniem,
2) beneficjent wykorzystał środki z naruszeniem procedur, określonych w umowie międzynarodowej lub innymi procedurami obowiązującymi przy ich wykorzystaniu, np. w ustawie z 11 września 2019 roku – Prawo zamówień publicznych lub wytycznymi w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Funduszu Spójności na lata 2014-2020, umowie o dofinansowanie lub dokumentach programowych,
3) środki te zostały pobrane nienależnie,
4) środki zostały pobrane w nadmiernej wysokości.
Każda ze wskazanych powyżej przesłanek jest samodzielna i dotyczy innego stanu faktycznego.
Pierwsza przesłanka
Dotyczy ona przypadków, w których beneficjent wykorzystał dofinansowanie niezgodnie z przeznaczeniem. Przepisy ufp nie definiują pojęcia „wykorzystanie dofinansowania niezgodnie z przeznaczeniem”, w związku z czym analizy tego pojęcia należy dokonać w oparciu o poglądy prezentowane w judykaturze. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta